چشمه آب معدنی کوه زنبیل

چشمه آب معدنی کوه زنبیل

چشمه آب معدنی کوه زنبیل

کوه زنبیل در یک کیلومتری دریاچه ارومیه در دهستان نازلو چای واقع شده است که چشمه‌ های آب از دامنه ‌های شرقی این کوه و شرق سیرغان سرچشمه می‌ گیرد که تنها یکی از چشمه ‌های آن به چشمه کوه زنبیل نام گرفته است. چشمه آب ‌معدنی زنبیل بصورت حوضچه ‌ای دایره‌ای شکل درآمده که قطر آن 4 متر و عمق آن نیز بین 20 تا 25 سانتی ‌متر است و از کف حوضچه چشمه بصورت مداوم گاز خارج می ‌شود.


 چشمه آب معدنی کوه زنبیل 


دور تا دور چشمه سنگ ‌کاری شده و در زمان ‌های نَه چندان دور در هر ثانیه حدود 10 لیتر آب از این چشمه خارج می‌ شد که این مقدار هم ‌اکنون به دلیل خشکی دریاچه اورمیه کاهش بسیاری داشته است.

مواد معدنی موجود در آب این چشمه شامل سولفات و بی ‌کربنات کلسیک و منیزیم آهن ‌دار است که بر روی سنگ کاری ‌های اطراف آن رسوبات آهنی دیده می ‌شود. وقتی حدود 60 تا 70 متر به سمت جنوب این چشمه حرکت ‌کنید چشمه ‌ای دیگری را می ‌بینید که دارای خاصیت آبی مشترکی هستند که مقدار آب خروجی آن بیش تر از چشمه زنبیل است.

چشمه آب معدنی کوه زنبیل


اگر کمی دیگر به اطرافتان نگاه کنید چشمه های دیگری هم در این مکان واقع شده اند که هرکدام به نوبه خود یک جاذبه دیدنی هستند. اگر در پیدا کردن آدرس این مکان دچار مشکل شدید حتما از محلی ها در این منطقه سوال کنید تا شما را راهنمایی کنند.

آدرس چشمه آب معدنی کوه زنبیل: ارومیه – دهستان نازلو چای – کوه زنبیل